Vybavení

15. dubna 2010 v 18:57 | Wendi |  Jízda na koni a vše okolo koní
http://mm.denik.cz/56/c7/prijimacky_strach_ilustrace_sip-300.jpg
Už ses rozhodla, že se staneš jezdkyní, našla si už místo, kde můžeš jezdit a rodiče ti to dovilili,
ale jaké vybavení vlastně potřebuješ? Co když půjdeš do obchodu pro svoje vybavení a prodavači tobě, jako nezkušenému koňákovi, budou vnucovat i věci, které nikdy nevyužiješ? A co když naopak si nekoupíš ty potřebné věci? Od toho, aby si koupila jen to co potřebuješ a neplatila za zbytečnosti jsem tu JÁ! :D :)


Čti dál :)

Věci, ty nejdůležitější, které opravdu potřebuješ!
 1.  HELMA - Helma, které chrání jen tvou hlavu, se nazývá tříbodová helma, ale helma, která http://www.equus.estranky.cz/archiv/iobrazek/73chrání tvou hravu, ale i týl se nazývá čtyřbodová helma. Pokud ti hlava ještě pořád roste - kup si rozhodně tříbodovou helmu, protože ta má vzadu takové kolečko, který když otáčíš určitím směrem, tak ji můžeš zvětšovat či zmenšovat, ale pokud už ti hlava neroste, kup si rohodně čtyřbodovou helmu. Nejen že ochrání tvou hlavu, ale i týl. Ta se už nedá zvětšovat či zmenšovat. Důležité je hlavně vybrat si helmu, která ti přesně sedne. U tříbodové to není zas tak důležitě, jen si zkus dá kolečko u helmy na maximum a zkus odhadnout, jak dlouho ti asi vydrží. Helma by se ti neměla "kynklat" se strany na stranu a ani dopředu a dozadu, proto pokud když máš kolečko na minimum a stejně ti je trochu volná, nezoufej a kup si menší velikost! U čtyřbodové helmy je to ještě důležitější! Jestliže ti je helma trochu menší, ale hrozně se ti líbí vzhledově a ve větší velikosti ji nemají, rozhodně ji nekupuj! Co když ti ještě ta hlava trošičku povyroste? Raději kup nějakou, která ti přesn padne a neřeš vzhled. Velikost helmy je uveden buď jako u oblečení - XS, S, M, L, XL a nebo v cm obvod tvojí hlavy, např.52-54 cm (myslím že je to M)
  Helmiček je spousta druhů a barev, a proto nezoufej, že zrovna ta, kterou sis vybrala ti špatně sedí a porozhlídni se po jiné. Přece: zdraví je důležitější než jak v té helmě vypadáš

 2. BEZPEČNOSTNÍ VESTA/PÁTEŘÁK - Bezpečnostní vesta je veeelmihttp://www.bukefalos.cz/images/22290.jpg důležitá a páteřák také. Bezpečnostní vesta chrání záda, hrudník a důležité orgány. Páteřák chrání jen páteř, ale zase lépe než vesta. Pro skokový sport doporučuju spíše vestu, protože si asi nevyberete, když vás kůň schodí na překážku, jak na ni spadnete - jestli na záda nebo na břicho. Páteřák je méně nápadný a lépe sedí tělu než vesta. Vestu i pátěřák byste měli vybírat VELMI pečlivě. Vše vám musí sedět. Pokud ještě rosteš, potřebuješ vestu takovou, aby se po stranách dala zvětšovat. U páteřáku je to lehčí - ten si při každém nandavání nastavíš podle libosti (vepředu je zip a potom suchý zip, který si libovolně utáhneš). Pokud si v obchodě nandáš vestu či páteřák a pak se v zdrcadle zděsíš, že v tom vypadáš hrozně a tlustě: prosím tě to NEŘEŠ! Hlavně pokud si ji můžete dovolit, tak si ji kup! Je velmi důležitá a hodně lidem zachránila život. Ale je celkem drahá no.

 3. RAJTKY - rajtky též řadím do skupiny Nejdůležitější. Přece nebudeš jezdit v džínách, či http://www.fachhandels-service.waldhausen.com/awaservice/fotos/3158011-300.jpgvytahaných teplácích na doma? Správné rajtky by ti měli hezky sedět - neměli by tě tlačit v pase, když je dopneš (jak by se ti potom jezdilo? :), měli by se ti dobře nandavat, aby ses do nich pak nezašprajcla :D představ si, že je léto a ty se vrátíš z koní...kdo tě z nich bude vyndavat? xD Dále bys neměla mít konec nohavic až u paty, ale ani ne u kolenou. Správná délka rajtek je nad kotníky až do půlky lýtek. Rajtek je zase spousty druhů. Kostkované, jednobarevné, pruhované, dvoubarevné....! Záleží jen na tvém vkusu a pohodlí. Rajtky dělíme na rajtky s celokoženým sedem a rajtky s vystuženými koleny. Rajtky s celokoženým sedem jsou ty rajtky, které mají vystužení od kolenou až po zadek. Tyto rajtky se nejlépe hodí pro začínající jezdce, protože zabraňují zbytečnému "klouzání" v sedle například ve cvalu. Rajtky s vystuženými koleny (ty mam já :D) jsou ty rajtky, které mají vystužené takové obdélníky od půlky lýtek až nad kolena z vnitřní strany nohou, tudíž stehna a zadek už nemají. Tyto rajtky se nejlépe hodí pro parkurové skákání, protože jezdce při zvedání do lehkého stehenního sedu nijak "nebrzdí" a jezdec se tudíž může pohodlně zvednout, aniž by ho něco přibržďovalo. Je jen na vás co vám vyhovuje! :)
Věci vedlejší, které se ti ovšem budou moc hodit!
 1. JEZDECKÉ RUKAVICE - Jezdecké rukavice jsou někde napomezí mezinejdůležitějšími a vedlejšími. Ale zde záleží hlavně na jezdci, jestli se mu lépe jezdí s nebo bez. Jezdecké rukavice ti pomáhají lépe držet otěže. Pravé jezdecké rukavice mají vystužené místo mezi palcem a ukazováčkem a mezi malíčkem a prsteníčkem. Tam se totiž drží otěže a tím, že je tam to vystužení, se ti lépe drží a neklouzají ti. Hlavně když je vedlo a ty se začneš potit.Za další také zabraňují odření tvých rukou nebo vytváření puchýřků třením o otěže.
 2. JEZDECKÉ BOTY/PERKA - Jezdecké boty se dělí na dvé skupiny - jezdecké vysoké boty a perka ("pérka"). Zase záleží jen na tobě, v čem se cítíš pohodlněji. Vysoké boty mají tu výhodu, že k nim nemusíš dokupovat "čapsy" (viz.níže), kdečko k pérkám ano. Vysoké boty jsou až pod kolena, ale http://staj.ufonek.net/obrazky/obchudek/1471.jpegexistují různé druhy. Speciální na parkur a drezuru. Na parkur musejí být u kolen vykrojené tak, aby nerušili nohu jezdce při zdolávání překážek a aby se o ně zbytečně nedřel, když jde do stehenního sedu. Proto by měli být o něco nižší. Drezurní boty mohou být zase vyšší až přímo ke koleni, protože jezdci nepřekáží. Boty mohou být buďto kožené nebo gumové a třeba i se zapínáním na lítku pro lepší sundavání.
  Pérka jsou boty jen nad kotník. Zase mohou být kožené nebo gumové. Tady více záleží, jaký materiál si vyberete a jaký typ. Narozdíl o vysokých bot, pérka nekopírují vaší nohu, a proto trochu odstávají. Kožené boty vám sice lépe přilnou k noze, ale po čase praskají a jsou o něco dražší. Gumové zase vydrží dlouho, ale nepřilnou tolik jako kůže k vaší noze a proto vám třeba nebudou tolik pohodlné. Zde dbejte na to, jak vám sedí. Zkuste se třeba po prodejně projít, zkusit si prošlápnout nohu, nebo ji zvednout tak do výše třmenu (jako při nasedání na koně)
 3. CHAPSY ("ČAPSY") - Čapsy se také dělí na dvé skupiny: na Chapsy a Minichapsy (budupsát čapsy, sme přece v česku ne :). Čapsy jsou až k pasu, chrání celou vaši nohu, ale na zadku a pánvi už nejsou. Tyto čapsy se nejčastěji používají pro western, ty mají ještě po stranách třásně, ale pro normální začínající jezdce je nedoporučuju. Miničapsy jsou se prodávají v páru na každou nohu se zapne jeden. Miničapsy chrání pouze vaše lýtko a používají se pouze v kombinaci s pérky-ne s vysokými botami. Chrání vaše lýtko proti odření a navíc ho ještě zpevní a tím zajistí lepší pobídky než bez nich. Miničapsy se rozepínají na zip po stranách a ještě se zacvakávají přeskami. U nich je ještě takový kus natahovací "gumy", který se dává pod botu, aby spolu dobře seděli. Miničapsy byste měli vybírat podle tohoto: aby vás nijak neškrtili, nebo nebránili v chůzi, ale aby na vás zase neplandali. Měli by přesně kopírovat vaši nohu. Měli by částečně překrívat pérka a bát až pod kolena. Dobré čapsy mají na lýrkách ještě roztahující materiál, který se přizpůsobí tvaru vaší nohy. Měli by jít dobře zapnout.
Věci vedlejší, které né každý jezdec potřebuje.
 1. BIČÍK - Bičík se ti bude samozřejmě hodit, ale že by to bylo nějak alarmující... xD Bičíkem http://shop.prohorses.cz/images/big/389.jpgmůžeš pobídku zdůraznit a nebo jím koně napomenout. Pokud kůň například nenakluše na asi 3tí pobídku, můžeš mu dát bičem. Pokud bys ale hned dala koni bičem aniž byses nepokusila správně pobídnout, tak si ho nekupuj :D zakazuju xD Ale samozřejmě se vám bude hodit... Bičíky se zase dělí dorůzných skupin, třeba drezurní (100 a více cm), skokové (max.75cm), tušírky (okolo 80 cm), lonžovací,... Začátečníkům doporučuji bič dlouhý asi 75 cm. Takovej univerzání.
Tak to sou věci které se vám budou hodit :)

Zde jsou nějaké koňské obchody:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Markét Markét | E-mail | 18. května 2013 v 15:48 | Reagovat

Ahoj :) Kolik rajtek bych měla mít...Třeba když pojedu na tábor na 12 dnů...Jak často by se měly stříídat :P M...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama