Správný jezdecký sed a poloha rukou

17. dubna 2010 v 11:41 | Wendi |  Jízda na koni a vše okolo koní
Už se blížíme k jízdě :D

Teď bych vás ráda seznámila se správným jezdeckým sedem a správnou polohou rukou..ježiš to bude asi blbě napsaný xD

Tak se jukněte dále :)

Korektní sed:
Zde na obrázku vidíte jezdkyni, která správně sedí. Prošlápnuté paty, špičky ke koni, narovnaná záda, lopatky k sobě a tudíž ramena trochu dozadu, pokrčené lokty a postavené pěsti.
Pata, kyčel, rameno a ucho by mělo být v jedné pomyslné přímce. Měla byses při jízdě koukat kam jedeš.
Stehenní sed:
Ve stehenním sedu bys měla vypadat přirozeně a ne nějak křečovitě, jako kdyby ses snažila za každou cenu tam vypadat perfektně. Nohy by měla být na stejném místě a ty byses měla snažit udělat nad sedlem takový "dřep". Jen se trochu zvednout ze sedla. Když ti to ještě nejde, můžeš se chytit hřívy, přední rozsochy či krčního řemene, pokud je k dispozici. Pokud jedeš v tzv.steheňáku do kopce, dej si ruce níž podél krku koně, trochu víc se předkloň a nohy trochu posuň dozadějc, aby si nepřepadávala zpátky...ovšem záleží jak velký to bude kopec! Pokud jedeš ve steheňáku po rovince nebo na jízdárně, nic takového dělat nemusíš. V klusu musíš ve steheňáku dobře "pérovat", aby si zbytečně neskákala v sedle a ve cvalu záleží, jestli jezdíš rekreaci, drezuru či parkur. Při rekreačním ježdění ve cvalu stačí, když nebudeš pořád dopadávat zpátky do sedla. Při drezuře je to véélmi obtížné :D Musíš vypadat přirozeně a nesmíš se dotkout sedla. Při parkuru je v pořádku když při každém cvalovém skoku se jemně dotkneš posedlí. Steheňák je určen pro odlechčení zad koně a zpestření hodiny, ale taky pro jízdu přes kavalety nebo při skoku přes překážku.
http://jezdectvi.ic.cz/obrazky/cl-vycvik-oteze.jpg
Ruce:
Ruce by si měla mít v pěsti sevřené. Vem si otěže do rukou mezi palec a ukazováček a mezi malíček a prsteníček. Pak postav pěsti vzhůru a mezi tvýma rukama a kohoutkem by mělo být místo asi na jednu pěst. Dávej si pozor, aby ti pěsti nepadali a ty bys je pak neměla položené. Nezapomeň mít okrčené lokty a jít s pohybem huby koně. Zkrať si otěže tak, aby si cítila hubu koně, ale aby nebyli prověšené.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jakou jezdeckou disciplínu děláte nebo byste dělat chtěli? :)

Parkur
Drezura
Western
Endurace
Cross-country
Dostihy

Komentáře

1 mája:) mája:) | 15. listopadu 2010 v 20:38 | Reagovat

no dobry

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama