Sedlání+Uzdění

10. dubna 2010 v 15:00 | Wendi |  Jízda na koni a vše okolo koní

Čaooo!
Tak, minule jsem vám "podrobně" popsala jak koníka vyčistit, tak teď vám popíšu jak koníka nasedlat a nauzdit. Touž se pomalu blížíme k vytoužené jízdě na koni, že? :)

...*Všechny pro vás třeba neznámé pojmy naleznete ZDE!

První příde na řadu SEDLÁNÍ. A proč? To je jednoduché. Někdo si myslí, že je jedno, čím začne, ale (bohužel) i postrojování má svůj řád :D Sedláme první proto, protože kdybysme koníka nejdříve nauzdili, museli bysme mu zase ohlávku přetáhnout přes uzdečku, což není zrovna pro koně příjemné, jelikož ohlávka může být trošku "utaženější" a koníkovi by se zasekla za udidlo a tahala by ho dokud bysme ji zase nesundali. A navíc kdyby sme pak na koně házeli to sedlo, mohli by nám překážet otěže. Je to prostě pohodlnější jak pro nás, tak i pro koně.

PS: rozhodla jsem se dávat více fotek a obrázků pro lepší orientaci s textem :)

Sedlání

Potřebujeme:
 • Sedlo :D (s večkerým jeho vybavením nebo přídavnými věcmi na jednotlivé koně)
 • Koně xD
Jak na to:
 • Poté co koníka pevně uvážeme, na úvaziště či ve stáji, ho pečlivě vyčistíme (návod na kompletní čištění koníka najdete ZDE ) - musíme vyčistit hlavně hřbet a místo pod podbřišníkem
 • Přineseme si sedlo ze sedlovny. A teď se to bude dělit na dvě kategorie:
 1. Pro ty co ještě nesedlali: Nejprve budeme dečku dávat zvlášť od sedla, tak si nejprve vezmeme podsedlovou dečku a dáme ji na hřbet koně. Nejprve jí dáme jen tak od oka, aby přední okraje dečky přesahovali přes kohoutek. Potom vezmeme sedlo a "posadíme ho" na dečku tak, aby sedlo sedělo tak přibližně uprostřed a aby kolenní opěrky nepřesahovali přes dečku. Pečlivě srovnáme sedlo i dečku, aby někde nebyla shrnutá nebo přeložená a nebo aby nebyl např.třmenový řemen pod dekou. Nyní když máme deku se sedlem srovnané, tak to celé vezmeme do rukou (stojíme z levé strany koně a levou rukou chytneme sedlo za přední rozsochu a pravou rukou za zadní rozsochu) a posuneme sedlo hodně do předu až skoro na krk (ne zase aby bylo až na krku jen něco více za kohoutek, ale aby byla deka pořád přiložená k tělu koně) a nesmíme zapomenou vzít i tu deku s tím sedlem sebou a snažit se aby byla ve stejné poloze, jak sme ji před tím srovnali. Pořád držíme to celé a sjedeme s tím zase zpět po srsti koně. Sedlo by se nám mělo samo "zaseknout" na ednom místě, ale nesmíte ho sebou tlačit, jen mírně s ním sjet. Toto můžeme několikrát za sebou opakovat, abysme si byli jistí, že sedlo je ve správné ploze.
 2. Pro zkušenější "sedlaře" (rychlejší způsob): Druhý způsob je takový, že si vezmeme sedlo i s dečkou najednou a dáme ho na hřbet koně. Deka by měla končit někde zhruba u konce hřívy. Zase si srovnáme pečlivě, aby někde pod sedlem nebyli na dece nějaké faldíky atd.
správně nasedlaný kůň-podbřišník de svisle dolů, dečka ve předu trochu vyčuhuje pod sedlem
špatně nasedlaný kůň-sedlo je příliš vzadu, což poznáme podle podbřišníku, který není svisle, ale šikmo (ale tady u toho koně je to zřejmě kvůli postavení koně-moc vyklenutý krk a velký kohoutek)
Obrazek
 • Nyní, když už máme sedlo a deku na správném místě, můžeme zapnout podbřišník. Obejdeme koně na pravou stranu a sundáme si podbřišník ze sedla. Zkontrolujeme, zda je provlíknutý dečkou. Nějaké deky mají takový kus látky, kterým se podbřišník protáhne. Necháme pod-
  břišník svisle viset podél koně a obejdeme koníka zpět na levou stranu. Chytneme si podbřišník a zase ho na levé straně provlíkneme dekou. Nyní si nadzvedneme bočnice, pod kterými se skrývá zapínání na podbřišník. Jsou zde tři řemeny na zapínání, ale podbřišník má jen dva-jeden je náhradní. Podbřišník tedy zapneme do krajních řemenů a zezačátku jen na 2-3 dírky (záleží jak je podb řišník koníkovi. Jestli má kůň hodně dlouhý podbřišník, můžeme klidně více, ale pokud má krátký, tak stačí i jen na první.) Tomu se říká: povolit koníkovi sedlo. Nemělo by to být tak utažené jako při jízdě, ale ani by na koni neměl vyset. Povolené sedlo dáváme před jízdou a nebo u koní,kteří chodí více hodin za sebou a neodsedlávají se mezi tím.
utahování podbřišníku (obr.nahoře)
 • Nyní si nastavíme třmeny. je mnoho způsobů. Já vám doporučuji dělat 2 najednou,které sama používám. Třmeny se po jízdě "vytahují", aby když příští den zase sedláme, tak aby se nám zbytečně nehoupali a nebouchali koně do boků, jak budeme "házet" sedlo na koně. Proto je stáhneme na obou stranách. Nyní si vezmeme jeden tmen a položíme si pěst na třmenový zámek. Konec třmenu by měl být pod naším podpaždí. To samé uděláme u druhého třmenu. Tento způsob je velice nepřesný, protože každý může mít v úplně jiném poměru ruce s nohama, ale je to dobré pro orientaci. Druhý způsob uděláme až nasedneme. Zkusíme jak nám sedí tyto třmeny co jsme si předem nastavili, ale pokud se nám nezdají (dlouhé nebo krátké), tak si dáme nohu před kolenní opěrku a sami si je nastavíme podle citu a libosti, ale pokud to vůbec neumíme, tak si můžeme vyndat nohu ze třmenu a spustit si ji podél koně. Kotník by měl být cca v poloze konce třmenu. Ale vše taky záleží, jaký styl hodláme jezdit (to popíšu pak každý zvlášť zase jindy). Jestliže jezdíme parkur, jsou třmeny kratší, ale pokud drezuru, tak zase delší. Ale toto je pro všestrané ježdění
 • Nakonec vám poradím, "jak vytáhnout třmeny". Vememe si do jezdé ruky třmen a do druhé třmenový řemen. Třmen pomalu vytáhneme po vnitřním třenovém řemení (toho blíž u sedla) a vyjedeme s ním až k třmenovému zámku. Potom vememe třmanový řemen a pro vlíkneme ho třmenem. Směrem k sedlu a natáhneme ho. Pokud chcete, můžete ho ještě různě obtočit.
Vytahování třemnů (obr.vlevo)

Uzdění

Potřebujeme:
 • Uzdečku (+pokud máte nějaké pomůcky, ale zde popisuji jen základní sedlání a uzdění)
 • Koně x)
http://shop.prohorses.cz/images/big/62.jpg

Jak na to:
 • Z osedlaného koně sundáme ohlávku, ale musíme ho pořád držet za nos, aby nám neutekl. Na rameni máme uzdečku i s otěžemi a ty přehodíme koni přes hlavu až na krk (pořád musíme koně držet!)
 • Předem si musíme uzdečku rozepnout (pouze podhrdélník a nánosník) a srovnat tak, aby nám žádný řemen nepřekážel u udidla.
 • U koně stojíme z levé strany a pravou rukou ho držíme za hlavu a v levé ruce držíme uzdečku za obě lícnice.
 • Nyní si přehodíme roce (levá-hlava, pravá lícnice)
 • Pokud jsme si jisti, že nám koník nezdrhne, můžeme levou rukou vzít udidlo a jakoby ho roztáhnout
 • nyní koni nabídneme udidlo, ale pokud si ho neveme hned do huby, můžeme si pomoci mírným tlakem na zuby.
 • Jakmile kůň udidlo vezme do huby, můžeme mu přetáhnou přes uši nátýlník. Potom zapneme podhrdélník (pod žuchvami by mělo být místo mezi podhrdélníkem a krkem na jednu pěst). Potom nesmíme zapomenout dát nánosník pod lícnice a zapnout (mezi nánosníkem a "nosem" koně by mělo být místo na dva prsty)
 • nezapomeneme vytáhnout kštici, aby nám nezůstala pod čelenkou.
Foto popis (sledujte s textem):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No a máme nasedláno a nauzděno. Stačí jen dotáhnout koni podbřišník (tak, aby se pod něj vešla naše ruka) a můžeme jít jezdit :)
http://www.kaja1993.estranky.cz/archiv/iobrazek/51
Zkoušení rukou, jestli není podbřišník moc utažený

Když dojezdíme tak nejprve oduzdíme (rozepneme podhrdélník a nánosník, přehodíme si otěže z krku, a ihned ho po sundání uzdečky dáme na ohlávku aby neutekl) a potom odsedláme (rozepneme podbřišník a přehodíme si ho přes sedlo a sejmeme sedlo i s dekou)
Obrazek
Toto je jen základní uzdění a sedlání, samozřejmě můžeme mít ještě martingal, poprsák, šambon, uzdu, průvlečky a různé pomocné otěže, různá sedla, beránka, potah na bodbřišník, gelovku, podbradník, mexický nánosník, ... atd.!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nausea nausea | Web | 9. září 2016 v 12:01 | Reagovat

půjčka praha ihned O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama