KLUS

25. dubna 2010 v 9:31 | Wendi |  Jízda na koni a vše okolo koní
http://www.romantik.cz/kone/obrazky/klus.jpg
Tak aby sme se trochu pohli z místa, přidávám už další chod - KLUS
Už sme dost "zkušení" ne? :DTak jestli chcete číst, tak klik na cč!Klus obecně
Klus je dvoudobý chod, tj.že dvě nohy jsou spolu navzájem. A to takto: Levá zadní+Levá přední, Pravá zadní+Pravá přední a takhle pořád dokola. Takže si při jízdě můžeme říkat raz dva, raz, dva, raz,...
Zde na této animaci můžete vidět koně v klusu :-)
Jízda v klusu
Pobídka do klusu je tato -> když už jde kůň krokem, můsíme ho začít více pobízet, aby šel svižným krokem a nám se pak lépe naklusávalo. Když už je koník pěkně "rozjetý", dáme silnou pobídku, kterou držíme do té doby, než koník nevykluše a poté co vykluše, začínáme pobízet buďto do každého kroku (pokud je koník líný) nebo jen máme přiložené holeně, aby o nás koník věděl  zbytečně nezpomaloval, kdy se mu zachce. V mnoha špatných oddílech (jeden sem také zažila) se pobídka do klusu učí špatně! Pobídka do klusu je skoro stejná jako do kroku. Mě třeba učili to, že mam asi desetkrát za sebou koně pobídnout a houpat se při tom (pardon, jako debil) v sedle. Ale to je špatně! Pobídka by měla být plynulá a ne zbrklá. Když pobídku podržíme, poznáme, jestli chce kůň spolupracovat či nikoliv. Ucítíte, jak pod vámi zrychluje a podle poslušnosti a tempa koně můžeme pobídku ještě zesílit. Všechno záleží na zkušenostech :-)
V klusu se začátečníci hodně učí rovnováhu a různé cviky jako stehenní sed nebo jízda bez držení atd. Pro mě je klus asi nejméně pohodlný chod, ale také záleží na koni :-)
Klus dělíme na pracovní (neboli těžký) a lehký.
Pracovní klus se jezdí v pracovním sedu, tj.že jezdec sedí uvolněně (ne však jako hadrová panenka) v sedle a jen tam "drncá" a nezvedá se nijak ze sedla. Pracovní klus je pro mě úplně nejvíce pohodlný, ale to také záleží na koni. Pokud chceme vyklusat pracovním klusem, musíme si už v kroku vzít koně více na otěž a více ho vybídnout ke klusu. V klusu ho máme pořád na otěži, ale netaháme zpátky za hubu, ale musíme dávat pozor, aby nám nepřešel do kroku. Pokud máte problém s tím, že v sedle hodně drncáte a máte pocit, že se vaše pánev zvedá snad půl metru nad sedlo, zkuste si více prošlápnout paty a chytit se koleny a mírně, opravdu jen mírně se zaklonit a uvolnit v zádech.
Lehký klus je už pohodlnější (pro mě). Do každého druhého kroku se jezdec zvedá nad sedlo a v dalším kroku dosedne a takhle pořád dokola. Jezdec se tzv.nechává vyhazovat ze sedla. Tomu se říká vysedání. Jezdec, pokud jede na jízdárně, vysedá na přední vnější nohu, takže když se koukáte koni na přední nohy, tak když pude ta venku dopředu - vy vysednete. Lehký klus je náročnější v tom, že se jezdec musí naučit s koněm držet rytmus a nijak ho v sedle nerušit. Tělo by mělo být při vysednutí zase v jedné přímce a zvedat by se měla jenom pánev. Nesnažte se vší silou se zvednout - to potom nestíháte chytit ten rytmus. To se prostě musíte naučit :-)
Pokud máte problém s tím, se ze sedla pohodlně zvedat a musíte k tomu používat nějakou sílu, dejte si nohy do zadějc, prošlápněte paty a chyťte se koleny.


VŠECHNY TEXTY V RUBRICE - JÍZDA NA KONI A VŠE OKOLO NÍ JSOU MÉ VLASTNÍ, TAKŽE SE ANI NEOPOVAŽUJ JE KOPÍROVAT ANI SE ZDROJEM A UŽ VŮBEC NE BEZ ZDROJE! DÍK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jakou jezdeckou disciplínu děláte nebo byste dělat chtěli? :)

Parkur
Drezura
Western
Endurace
Cross-country
Dostihy

Komentáře

1 Princesska...=*...Tvoje affíí=)* Princesska...=*...Tvoje affíí=)* | Web | 28. dubna 2010 v 16:28 | Reagovat

Ahojky afíí=) Jak se máš?...Nuu mě tatínek zabavil kabel od počítače takže se nemůžu dostat na svůj počítač kde mám uložený heslo na bllog...proto nic nepřidávám=( Omlouvám se...měj se hezky...a jinak myslím že klus je ten nejtěžší chod koně...=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama